logo anildarya

ابعاد کانتینر چقدر است؟

ابعاد کانتینر چقدر است؟
4524
15 فوریه 2023

کانتینر چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در این مقاله از ابعاد و اندازه های کانتینر صحبت کنیم بهتر است ابتدا با تعریف کانتینر و انواع آن آشنا شویم.

اگر شما بخواهید در حمل و نقل جهانی انتقال کالا و یا محصول داشته باشید باید از  کانتینر استفاده کنید. کانتینر به دلیل داشتن گنجایش زیاد و مقاومت بالای سازه در شرایط جوی و محیطی همچنین نافذ بودن درمقابل آب بیشتر برای حمل و نقل های دریایی مناسب است. شرکت بین المللی آنیل دریا با سال ها  تجربه در زمینه حمل دریایی با بیش از 30 نماینده در اقصی نقاط خدمات ارزنده ای را در رابطه با امور حمل و نقل بین المللی در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد.

کانتینر یک فضای دارای استحکام و امن است که جنس آن از اسکلت فلزی می باشد. ابعاد کانتینر استاندارد و جهانی است. و همان طور که در بالا اشاره شد برای جابه جایی کالا و محصول در اقصی نقاط جهان استفاده می شود.

ویژگی های کانتینر

  • استحکام کافی دارد و برای کالا و محصولات امن محسوب می شود
  • مناسب برای تخلیه و بارگیری
  • متناسب با جایگاه مورد استفاده طراحی و پیاده سازی می شود

انواع کانتینر

شما باید باتوجه به کالا و همچنین ابعاد و شرایط نگهداری آن‌ها از کانتینرهای متناسب استفاده نمایید درنتیجه بهتر است با انواع آن آشنا شوید. در ذیل به توضیح مختصری از آن ها می پردازیم:

ابعاد کانتینر 20 فوت

کانتینر 20 فوت

درباره کانتینر 20 فوت

بیشتر بدانید
ابعاد کانتینر 40 فوت

کانتینر 40 فوت

درباره کانتینر 40 فوت

بیشتر بدانید

کانتینر 20 فوت استاندارد

کانتینرهای استاندارد 20 فوتی برای حمل‌و نقل‌کالاهای خشک مانند لوازم الکترونیکی، کاغذ، غلات و لباس گزینه مناسبی هستند. آن‌ها جمع‌و‌جور و سبک‌تر از سایر اندازه‌های کانتینر هستند؛ بنابراین برای حمل و نقل دریایی (بین کامیون، قطار، بارج و …) ایده‌آل هستند. کانتینرهای 20 فوتی نیز برای استفاده در بنادر بدون تجهیزات بالابر پیشرفته عالی هستند. بنابراین آن‌ها در همه‌جا بسیار مفید و کاربردی هستند. می‌توان از کاربری دیگر این کانتینرها به عنوان فروشگاه، کیوسک‌های خدماتی و یا سازه‌های مسکونی نیز اشاره کرد.

ابعاد کانتینر 20 فوت استاندارد

Container 20 foot

کانتینر 20 فوت ارتفاع بلند (HighCube)

تنها تفاوتی که کانتینرهای 20 فوتی ارتفاع بلند با کانتینرهای 20 فوتی استاندارد دارند صرفاً ارتفاع آن‌ها می‌باشد. همچنین از کانتینرهای ارتفاع بلند 6 متری در حمل و نقل بوسیله‌ی کشتی، کامیون، هواپیما و یا قطار استفاده می‌شود.

ابعاد کانتینر 20 فوت ارتفاع بلند

کانتینر 20 فوت یخچالی (REFRIGERATOR)

از کانتینرهای یخچالی (RF) برای محموله‌هایی که به دمای حساس نیاز دارند استفاده می‌شود. محصولاتی مانند لبنیات، دارو، یخ، گوشت، میوه و ….. همچنین کانتینرهای یخچالی مجهز به سیستم خنک‌کننده قوی و متناسب با کالای بارگیری شده می‌باشد.

ابعاد کانتینر 20 فوت یخچالی

20 feet refrigerated container

کانتینر 20 فوت بغل بازشو (OPEN SIDE)

کانتینر 20 فوتی بغل بازشو، کانتینرهای 6 متری هستند که یک درب در قسمت طولی کانتینر قرار داده شده است که قابلیت باز و بسته شدن دارد. از جمله کاربردهای این کانتینرها استفاده به عنوان فروشگاه‌های کانتینری، مراکز امداد، رستوران‌ها و … اشاره کرد. کاربرد دیگر کانتینر 40 فوتی بغل بازشو جای دادن تجهیزاتی است که امکان قرار دادن آن‌ها در کانتینرهای با درب‌های معمولی (درب در عرض) امکان پذیر نیست. بارگیری و بارشماری در این نوع کانتینرها سریع‌تر انجام می‌شود و از جک‌‌های چنگالی و لیفتراک برای بارگیری استفاده می‌شود. کف‌ پوش این نوع کانتینر تخته‌ سه‌ لایی است.

ابعاد کانتینر 20 فوت بغل بازشو

کانتینر بغل بازشو

کانتینر 20 فوت Flat Rack

کانتینرهای فلت رک (FR) بدون هیچ‌گونه دیوار می‌باشند و برای محموله‌هایی با اندازه‌های غیراستاندارد استفاده می‌شوند. کالاها از طرفین یا از بالا بارگیری می‌شوند و آن‌ها را با حلقه‌های شلاقی متصل می‌کنند.

ابعاد کانتینر 20 فوت Flat Rack

کانتینر فلت رک
استعلام نرخ

کانتینر 40 فوت استاندارد

کانتینرهای 40 فوتی به‌خاطر ابعاد استانداردی که دارد همانند کانتینر 20 فوت کاربرد زیادی دارد و اگر می‌خواهید بارگیری بهینه کالا در تمامی صنایع و کسب‌وکارها داشته باشید بهتر است از کانتینر 40 فوت استفاده نمایید. همچنین سرعت انتقال و بارگیری روی جرثقیل نیز افزایش می‌یابد که یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

ابعاد کانتینر 40 فوت استاندارد

کانتینر 40 فوت

کانتینر 40 فوت ارتفاع بلند (HighCube)

تنها تفاوتی که کانتینرهای 40 فوتی ارتفاع بلند با کانتینرهای 40 فوتی استاندارد دارند صرفاً ارتفاع آن‌ها می‌باشد. همچنین از کانتینرهای ارتفاع بلند 12 متری در حمل و نقل بوسیله‌ی کشتی، کامیون، هواپیما و یا قطار استفاده می‌شود.

ابعاد کانتینر 40 فوت ارتفاع بلند

کانتینر 40 فوت یخچالی (REFRIGERATOR)

همان طور که در بالا گفته شد با کانتینرهای یخچالی اقلام حساس به دما مانند میوه‌ها، سبزیجات، بستنی، داروها یا گوشت را حمل می‌کنند. که هرکدام دمای متفاوتی دارند. انرژی این نوع کانتینر توسط یک ژنراتور تامین می‌شود که تامین کننده برق است. اما مادامی که از آن‌ها در حمل و نقل جاده‌ای و توسط کامیون‌ها حمل شوند، کانتینرها با سوخت کار می‌کنند. شرکت بین المللی آنیل دریا با سال ها تجربه در زمینه حمل و نقل جاده‌ ای با بیش از 30 نماینده در اقصی نقاط خدمات ارزنده ای را در رابطه با امور حمل و نقل بین المللی در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

ابعاد کانتینر 40 فوت یخچالی

کانتینر 40 فوت بغل بازشو (OPEN SIDE)

کانتینر 40 فوتی بغل بازشو، کانتینرهای 12 متری هستند که یک درب در قسمت طولی کانتینر قرار داده شده است که قابلیت باز و بسته شدن دارد. از جمله کاربردهای این کانتینرها استفاده به عنوان فروشگاه‌های کانتینری، مراکز امداد، رستوران‌ها و … اشاره کرد. کاربرد دیگر کانتینر 40 فوتی بغل بازشو جای دادن تجهیزاتی است که امکان قرار دادن آن‌ها در کانتینرهای با درب‌های معمولی (درب در عرض) امکان پذیر نیست. بارگیری و بارشماری در این نوع کانتینرها سریع‌تر انجام می‌شود و از جک‌‌های چنگالی و لیفتراک برای بارگیری استفاده می‌شود. کف‌ پوش این نوع کانتینر تخته‌ سه‌ لایی است.

ابعاد کانتینر 40 فوت بغل بازشو

کانتینر 40 فوت Flat Rack

همانطور که در تعریف کانتینرهای فلت رک 20 فوتی گفته شد این کانتینرها بدون هیچ‌گونه دیوار می‌باشند و برای محموله‌هایی با اندازه های غیراستاندارد استفاده می‌شوند. همچنین بری از این کانتینرها ممکن است دارای دیوارهای جانبی نیز باشد.

ابعاد کانتینر 40 فوت Flat Rack

کانتینر 40 فوت روباز (OPEN TOP)

همان‌طور که از نامشان پیداست، این کانتینرها دارای سقف‌های باز یا سقف‌هایی هستند که توسط یک پوشش پلاستیکی پنهان پوشانده شده است. کانتینرهای روباز امکان بارگیری عمودی کالاهای بزرگ را فراهم می‌کند.

ابعاد کانتینر 40 فوت روباز

کانتینر روباز

سایر کانتینرها از نظر کاربری

کانتینر عایق دار (INSULATED)

کانتینرهای عایق شده‌ای است که بدون توجه به دمای خارج ساخته شده و از چهار جداره کانتینر، دمای یکسانی را در داخل نگه می‌دارد. همچنین فضای داخلی کاملاً مهر و موم می‌شود تا از تراکم و رطوبت جلوگیری کند. از آن‌ها نیز همانند کانتینرهای یخچالی برای حمل و نقل کالاهای حساس به دما استفاده می‌شود. در برخی از کشورها که حوزه فعالیتشان بیشتر برمبنای صنعت حمل و نقل دریایی پایه‌گذاری شده است.

کانتینر تانکری (ISO TANK)

کانتینر تانکری به شکل استوانه و از جنس فولاد قوی و مواد ضد خوردگی و مستحکم ساخته شده‌اند دارای فضای مناسبی برای حمل و انتقال مایعات به اقصی نقاط جهان می‌باشد. همچنین ار کانتینر تانکری برای حمل کالاهای خطرناک، گازها نیز استفاده می‌شود. هر کانتینر تانکری قبل از اینکه مجاز به حمل کالا باشد، مورد بازرسی کامل قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط
آشنایی بیشتر با HS Code 11 ژوئن 2023

آشنایی بیشتر با HS Code

HS Code یا کد تعرفه‌ کالا چیست؟ HS Code یا همان کد تعرفه‌ کالا مخفف سیستم توصیف و کدگذاری کالاهای...

مقالات بیشتر بخوانید
10 فناوری‌ نوین در حمل و نقل بین‌المللی 28 آگوست 2023

10 فناوری‌ نوین در حمل و نقل بین‌المللی

فناوری‌های نوین در حمل و نقل بین‌المللی در حمل و نقل بین‌المللی و به‌خصوص حمل و نقل دریایی، فناوری‌های نوین...

مقالات بیشتر بخوانید
قطب تجاری جهان با بندر جبل علی 29 مارس 2023

قطب تجاری جهان با بندر جبل علی

تاریخچه بندر جبل علی ارتباط دبی با صنعت دریانوردی که به عنوان شهری روی دریا برای تبدیل شدن به شهر...

مقالات بیشتر بخوانید
قانون اجاره کشتی از سری قوانین دریایی 19 فوریه 2023

قانون اجاره کشتی از سری قوانین دریایی

قوانین اجاره کشتی از کشتی استفاده‌های مختلفی می‌شود اما یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها به‌کارگیری آن برای حمل و...

مقالات بیشتر بخوانید
تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟ 12 مارس 2023

تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟

لجستیک و حمل‌و‌نقل امروزه بیشتر صنایع با جابه‌جایی کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر مرتبط بوده یا تحت تاثیر آن...

مقالات بیشتر بخوانید
تفاوت کراس استاف با ترنشیپ چیست؟ 23 فوریه 2023

تفاوت کراس استاف با ترنشیپ چیست؟

کراس استاف چیست؟ کراس استاف به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌های حمل و نقل دریایی شناخته می‌شود. این روش زمانی...

مقالات بیشتر بخوانید