logo anildarya

حمل به روش گروپاژ چیست؟

حمل به روش گروپاژ چیست؟
433
27 فوریه 2023

گروپاژ چیست؟

به طور کلی 2 نوع محموله برای حمل و نقل وجود دارد. اولی ارسال کالا به صورت یک بار کامل کانتینر(FCL)  و دیگری ارسال کالا به صورت بار کمتر از یک کانتینر (LCL). مادامی که شما بارتان کمتر از یک کانتینر است نیازی نیست یک کانتینر کامل اجاره کنید؛ اینجاست که اصطلاح گروپاژ (Groupage) به میان می‌آید. همان‌طور که از نامش پیداست، به گروهی از محموله‌های  LCL که از یک فرستنده‌ یا فرستنده‌های مختلف ادغام شده باشد و به عنوان یک بار کانتینری کامل، در یک کانتینربار برای گیرندگان مختلف ارسال شود گروپاژ گفته می‌شود.

به عبارت دیگر در حمل گروپاژ، هر کانتینر باری، چندین محموله LCL مختلف را که منشأ آن‌ها از یک بندر است، حمل می‌کند تا به بندر مشترک دیگر یا بنادر جداگانه تحویل داده شود. سرویس گروپاژ زمانی مفید است که مجموعه‌ای از محموله‌های کوچک وجود دارند که مبدأ و مقصد مشابهی دارند تا بار کامل بار را تشکیل دهند.

بسته به نوع و حجم باری که قرار است حمل شود، اپراتور گروپاژ کانتینر را همراه با خط حمل و نقل رزرو می‌کند. جهت آشنایی با انواع کانتینر کلیک نمایید. هنگامی که بارگیری محموله کامل شد، اپراتور بارنامه تفکیکی (HBL) را برای همه مشتریانی که کالاها را توسط کانتینر حمل می‌کنند صادر می‌کند؛ سپس اپراتور گروپاژ بارنامه اصلی را از خط کشتیرانی دریافت می‌کند. هر محموله LCL دارای بارنامه جداگانه‌ای (BL) خواهد بود که فرستنده و گیرنده آن را نشان می‌دهد. پس از ورود به بندر مقصد، این محموله‌های LCL از کشتی تخلیه می‌شود و هر یک از آ‌ن‌ها توسط گیرنده مربوطه ترخیص و نگهداری می‌شود.

اپراتور یا فورواردر گروپاژ کیست؟

فردی که ترتیب وصول محموله‌های LCL را می‌دهد و از فروشنده بارگیری می‌کند و با حمل آن در کانتینر، جمع‌آوری یا ادغام می‌کند سپس به خریدار تحویل می‌دهد، اپراتور گروپاژ گفته می‌شود. وی ممکن است محموله‌ها را از چندین فرستنده برای تحویل به مشتریان مختلف جمع‌آوری کند یا ممکن است محموله LCL را از چندین سازمان برای تجمیع و تحویل به یک مشتری جمع‌آوری کند.

فورواردر نقش کلیدی در مونتاژ محموله از طریق گروه بندی مجموعه بست‌ه‌ها دارد و مسئولیت هر گونه خسارت وارده در زمانی که محموله تحت نظارت آن‌ها است را برعهده دارد. فورواردرها معمولاً شرکت‌های حمل و نقل هستند که در حمل و نقل دریایی یا زمینی تخصص دارند.

هزینه‌های ترخیص در گروپاژ

هزینه‌های ترخیص کالا در سرویس گروپاژ می‌تواند شامل مواردی از جمله: ضبط گمرکات، پیوند گمرکی، هزینه واردات، مالیات بر فروش و تعرفه‌های اضافی باشد که به ماهیت کالای شما وابسته است.

مزایای استفاده از سرویس گروپاژ

هر روش حمل و نقل دارای ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود است که باید در انتخاب آن برای حمل و نقل کالای خود در نظر گرفته سود. در زیر به 4 مزیت استفاده از سرویس گروپاژ اشاره کرده‌ایم:

مزایای استفاده از سرویس گروپاژ

قیمت:

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سرویس گروپاژ هزینه آن است. حمل گروپاژ باعث صرفه‌جویی در هزینه شما می‌شود زیرا شما فقط برای فضای اشغال شده در کانتینر هزینه پرداخت می‌کنید. همه فرستنده‌هایی که کالاهای خود را به این روش ارسال می‌کنند نیز به همین ترتیب هزینه حمل کانتینر را بر اساس CBM مورد استفاده هر فرستنده پرداخت می‌کنند.

انعطاف پذیری:

ظرفیت بیشتری برای انطباق با تغییرات لحظه آخری به دلیل افزایش یا کاهش بار قابل حمل دارد.

سرعت:

مزیت دیگر سرعت سرویس گروپاژ است، زیرا همه کالاها با هم حمل می‌شوند و از تغییر در مسیرهای ثابت اجتناب می‌شود. این امر فرآیند حمل و نقل را سرعت می‌بخشد و در نتیجه زمان دقیق تحویل را بهبود می‌بخشد.

امنیت:

از آنجایی که در حین حمل و نقل، کالا جابه‌جا نمی‌شود، خطر آسیب به کالا کاهش می‌یابد. همچنین ردیابی محموله را برای شرکت گیرنده تسهیل می‌کند.

شرکت بین المللی آنیل دریا به عنوان فوروارد سرویس گروپاژ را برای مشتریان خود انجام می‌دهد و شما می‌توانید برای استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید.

مطالب مرتبط
انواع هواپیماهای باربری 4 مارس 2023

انواع هواپیماهای باربری

هواپیماهای تمام بار هواپیماهای تمام بار بخش مهمی از سیستم حمل و نقل مدرن هستند که کالاها و مواد را...

مقالات بیشتر بخوانید
MSDS چیست؟ 20 ژوئن 2023

MSDS چیست؟

MSDS چیست؟ MSDS مخفف عبارت Material Safety Data Sheet است. MSDS سندی است که حاوی اطلاعات مربوط به یک ماده...

مقالات بیشتر بخوانید
انواع باربری هوایی چیست؟ 1 مارس 2023

انواع باربری هوایی چیست؟

حمل و نقل هوایی چیست؟ یکی از ارکان اصلی واردات و صادرات، حمل بار به مقصد است. یکی از راه‌ها،...

مقالات بیشتر بخوانید
بارنامه و انواع آن 16 مارس 2023

بارنامه و انواع آن

بارنامه چیست؟ بارنامه (BL یا BoL) یک سند قانونی است که توسط یک شرکت حمل و نقل (کریر) برای یک...

مقالات بیشتر بخوانید
آشنایی با وظایف بارفرابر 21 نوامبر 2023

آشنایی با وظایف بارفرابر

وظایف بارفرابر همان‌طور که گفته شد بارفرابر طراح و هماهنگ کننده و به قولی معمار حمل‌و‌نقل است. اهم کارهایی که...

مقالات بیشتر بخوانید
تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟ 12 مارس 2023

تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟

لجستیک و حمل‌و‌نقل امروزه بیشتر صنایع با جابه‌جایی کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر مرتبط بوده یا تحت تاثیر آن...

مقالات بیشتر بخوانید