logo anildarya

اتهام آمریکا به چین مبنی بر حملات سایبری

اتهام آمریکا به چین مبنی بر حملات سایبری
33
26 فوریه 2024

اتهام آمریکا به چین مبنی بر حملات سایبری از طریق جرثقیل‌های بزرگ بندری

به نقل از سایت  maritime-executive؛ چین به اتهامات آمریکا در مورد وجود امنیت سایبری در بنادر از طریق جرثقیل‌های ساخت چین پاسخ داده و این فرضیه را کاملاً ساختگی و غیر‌مسئولانه بیان کرد.

بر‌اساس این گزارش نگرانی‌ها در زمینه تسلط چین بر بازار جرثقیل‌های بندری بزرگ که برای بارگیری و تخلیه کشتی‌های کانتینری مورد بهره برداری قرار می‌گیرد از یکسال پیش به وجود آمد. در این ارتباط ادعا‌هایی از سوی آمریکا و برخی کشور‌ها مطرح شد که ممکن است این جرثقیل‌ها در حال ردیابی جابه‌جایی محموله‌ها و به دست آوردن داده‌های بندری درباره عملکرد بنادر در آمریکا و سایر کشور‌ها باشند و امنیت سایبری را تهدید کنند.

این در حالی است که شرکت ZPMC بزرگترین سازنده جرثقیل‌های جهان در چین اعلام کرد این شرکت بر ۸۰ درصد سهم بازار جرثقیل‌های بزرگ کانتینری مسلط است و تأمین کننده جرثقیل‌های بیش از ۱۰۰ بندر جهان است. در چنین شرایطی این گمانه زنی‌ها بی‌مورد است. 

در ادامه این گزارش آمده است دریاسالار «جان وان» از مسئولان گارد ساحلی آمریکا در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا اخیراً فرمانی را برای بررسی احتمال حملات سایبری از طریق جرثقیل‌های چینی صادرکرده یا‌دآور شد: نگرانی‌هایی درباره طراحی و عملکرد جرثقیل‌های بندری که توسط چین ساخته می‌شود مطرح شده است.

وی تأکید کرد: بررسی جرثقیل‌های مستقر در بنادر آمریکا که ساخت چین هستند براساس دستورالعمل جدید امنیت دریایی آمریکا در دست اجرا است.

د‌ر این باره مدیریت ریسک سایبری برای جرثقیل کشتی در سواحل، تولید شده توسط چین استراتژیک و حیاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دریاسالار «جان وان» در پاسخ به سوال خبرنگار‌ی که پرسید از دید مسئولان آمریکایی چگونه ممکن است امنیت سایبری مورد تهدید قرار گیرد گفت: طراحی جرثقیل‌ها ممکن است به گونه‌ای باشد که  از مکان‌های دورتر قابل کنترل و برنامه ریزی شوند به همین جهت ممکن است در برابر بهره برداری و موارد امنیتی آسیب پذیر باشند.

از سوی دیگر «لیو پنگیو»، سخنگوی سفارت چین در آمریکا  در پیامی ضمن رد این ادعا گفت: این موضوع  ساخته و پرداخته اذهان مسئولان آمریکایی است.

وی قاطعانه ضمن رد این ادعا هشدار داد:  با سوء استفاده از قدرت ملی چین در ارتباط با تسلط بر بازار جرثقیل‌ها از دید اقتصادی و تجاری کاملاً مخالفیم.

به گفتۀ وی  اگرچه دستور اجرایی مقامات و مسئولان بندری و امنیتی را ملزم می‌کند تا اقداماتی برای شناسایی موارد آسیب پذیر انجام دهند، اما دست آخر مشخص خواهد شد که دست آنان خالی است.

سخنگوی چین یاد آور شد بازی با چین و تهدید غیر‌مسئولانه بدون شک به منافع آمریکا آسیب می‌زند.

در پایان این گزارش آمده است انجمن بندری آمریکا (AAPA) سال گذشته این ادعا را تکرار کرده و پس از بررسی این ادعا‌ها اعلام کرد که هیچ مدرکی دال بر این ادعا وجود نداشت و هیچ نمونه‌ای از توقف عملیات توسط دستکاری جرثقیل‌ها مشاهده نشد. 

 این انجمن در بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: جرثقیل‌ها اطلاعات دقیقی درباره محموله‌های جابه‌جا شده ندارند و تأکید کرد: هیچ مدرکی دال بر ردیابی توسط جرثقیل‌ها وجود ندارد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی مستقل جامعه دریایی

مطالب مرتبط
تجارت خدمات چین در سال ۲۰۲۳ به ۹۱۴ میلیارد دلار رسید 7 فوریه 2024

تجارت خدمات چین در سال ۲۰۲۳ به ۹۱۴ میلیارد دلار رسید

تجارت خدمات چین در سال ۲۰۲۳ به ۹۱۴ میلیارد دلار رسید به نقل از خبرگزاری چاینا دیلی؛ بر‌اساس گزارش منتشر...

اخبار بیشتر بخوانید
عملکرد انجمن كشتيرانی و خدمات وابسته ايران در مجمع عمومی 23 جولای 2023

عملکرد انجمن كشتيرانی و خدمات وابسته ايران در مجمع عمومی

عملکرد انجمن كشتيرانی و خدمات وابسته ايران در مجمع عمومی عادی ساليانه اعلام شد دکتر مسعود پل مه، دبیرکل انجمن...

اخبار بیشتر بخوانید
افزایش اهمیت ژئواکونومیکی کریدور میانی و دریای خزر 19 ژوئن 2023

افزایش اهمیت ژئواکونومیکی کریدور میانی و دریای خزر

افزایش اهمیت ژئواکونومیکی کریدور میانی و دریای خزر در پس زمینه تقویت تبادلات دیپلماتیک و اقتصادی بین چین و پنج...

اخبار بیشتر بخوانید
کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و افزایش آن به چین 5 سپتامبر 2023

کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و افزایش آن به چین

کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و افزایش آن به چین خبرگزاری رویترز اعلام کرد که «الکسی میلر»، مدیر اجرایی...

اخبار بیشتر بخوانید
صعود شاخص جهانی کانتینر پس از ۱۵ هفته اُفت متوالی 27 آوریل 2023

صعود شاخص جهانی کانتینر پس از ۱۵ هفته اُفت متوالی

صعود شاخص جهانی کانتینر پس از هفته‌ها اُفت متوالی مؤسسه Drewry اعلام کرد شاخص جهانی کانتینر Drewry’s World Container Index...

اخبار بیشتر بخوانید
چین و عربستان سعودی تجارت دریایی را گسترش می‌دهند 14 ژوئن 2023

چین و عربستان سعودی تجارت دریایی را گسترش می‌دهند

چین و عربستان سعودی تجارت دریایی را گسترش می‌دهند به نقل از سایت سی‌ترید، شاهزاده “عبدالعزیز بن سلمان”، وزیر انرژی...

اخبار بیشتر بخوانید