logo anildarya

تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟

تفاوت لجستیک با حمل و نقل چیست؟
693
12 مارس 2023

لجستیک و حمل‌و‌نقل

امروزه بیشتر صنایع با جابه‌جایی کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر مرتبط بوده یا تحت تاثیر آن قرار دارند. درنتیجه بهتر است با اصطلاحات رایج آن آشنا شوید. یکی از این اصطلاحات، لجستیک با حمل و نقل است که اغلب به جای هم استفاده می‌شوند و یا ممکن است شما گمان کنید که معانی یکسانی دارند اما باید بدانید که لجستیک و حمل و نقل به دو صنعت مختلف اشاره دارند.

حمل و نقل زیرمجموعه‌ای از صنعت لجستیک است به‌عبارتی می‌توان گفت لجستیک بسیار گسترده‌تر است و شامل مواردی چون ذخیره سازی، جابه‌جایی، موجودی، بسته‌بندی و جنبه‌های مختلف دیگر می‌شود. لجستیک به بیان ساده‌تر، به مدیریت جریان کالاها و خدمات اشاره دارد. در ادامه به بررسی جزئیات هر کدام از این اصطلاحات می‌پردازیم تا بتوانید بهتر این تفاوت‌ها را درک کنید.

لجسیک چیست؟

لجستیک فرآیندی برای به دست آوردن، تولید و توزیع مواد و محصولات برای یک کاربر نهایی است و شامل علم برنامه‌ریزی برای مدیریت و اجرای رویه‌ها برای کارآمدترین و موثرترین ذخیره‌سازی و حمل و نقل کالا و خدمات است. خدمات و سایر اطلاعات از نقطه مبدا به مصرف کننده از طریق کانال های لجستیک ارسال می‌شود تا نیازهای مشتری را برآورده کند.

لجستیک مزایا و عملکردهایی را اضافه کرده است که با خدمات حمل و نقل متفاوت است. مدیران لجستیک باید بر اساس بسته بندی، کانتینر کردن محصولات (بارگیری)، اسناد و مدارک و بیمه، انبارداری، واردات و صادرات، مقررات و خسارت بار تصمیم گیری کنند. آن‌ها همچنین با همکاران کلیدی، تعهدات نسبت به تولیدکننده، مدیریت فروشندگان و شرکا و کاهش ریسک در عملیات سروکار دارند.

فعالیت‌های انجام شده در لجستیک عبارت است از:

فعالیت‌های انجام شده در لجستیک

نکاتی برای مدیریت موثر لجستیک

مدیریت لجستیک موفق و مؤثر پیچیده است و عناصر زیادی را در بر می‌گیرد. برخی از عوامل کلیدی عبارتند از:

برنامه‌ریزی

برنامه ریزی مناسب در یک سیستم مدیریت لجستیک ضروری است. این برنامه شامل همه چیز می‌شود؛ از محصولات، زیرساخت‌ها، وسایل نقلیه و عملیات لجستیکی گرفته تا اینکه چگونه همه آن‌ها به‌طور یکپارچه با هم کار می‌کنند.

اتوماسیون

اتوماسیون نقش عمده ای در افزایش کارایی یک شرکت حمل و نقل ایفا می‌کند. اتوماسیون نقش حیاتی در بهینه‌سازی دارد.

تیم

تیمی که ایجاد می‌کنید جنبه ضروری یک سازمان لجستیکی است. تیم درواقع مسئول رشد است. از تحویل‌دهنده تا مدیر انبار، لجستیک به معنای آموزش کارکنان و داشتن یک مدیر تدارکات با مهارت‌های بین فردی است که می‌تواند تمام جنبه‌های زنجیره لجستیک را جمع کند.

مدیریت انبار

این نوع عملیات لجستیکی به نوع کالا و همچنین مدیر تدارکاتی که عملیات را مدیریت می کند بستگی دارد.

تجزیه و تحلیل

برای اینکه یک شبکه لجستیک به طور موثر عمل کند، باید به طور منظم بهینه شود و هر‌زمان که استراتژی‌های جدید به کار گرفته می‌شوند، تجزیه و تحلیل صورت گیرد تا خروجی مثبتی حاصل شود.

حمل و نقل چیست؟

از حمل و نقل برای جابه‌جایی افراد، حیوانات و کالاها از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شود. که از طریق روش‌های گوناگونی نظیر حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی صورت می‌پذیرد. شرکت‌های حمل و نقل به سه بخش زیرساخت، وسیله نقلیه و عملیات حمل دسته‌بندی می‌شوند. حمل و نقل صحیح برای بقای خدمات حامل یا حتی توزیع ضروری است و به دو طرف (مبداء و مقصد) امکان تعامل و تجارت را می‌دهد. حمل و نقل عنصر کلیدی لجستیک است زیرا محصولات بدون آن جابه‌جا نمی‌شوند و تاجران آن چیزی برای ارائه نخواهند داشت.

هر زمان که قصد حمل و نقل کالایی را دارید باید به روش حمل و نقل توجه کنید زیرا نوع حمل و نقل تعیین کننده هزینه‌ها، زمان تحویل و …. می‌شود. شرکت حمل و نقل بین المللی آنیل دریا با مشاوره رایگان در زمینه حمل شما را راهنمایی می‌کند تا بهترین روش را براساس هدفتان انتخاب کنید.

هر زمان که قصد حمل و نقل کالایی را دارید باید به روش حمل و نقل توجه کنید زیرا نوع حمل و نقل تعیین کننده هزینه‌ها، زمان تحویل و …. می‌شود. شرکت حمل و نقل بین المللی آنیل دریا با مشاوره رایگان در زمینه حمل شما را راهنمایی می‌کند تا بهترین روش را براساس هدفتان انتخاب کنید.

انواع حمل و نقل

حمل و نقل جاده‌ای

به حمل و نقل کالا از محلی به محل دیگر (محل بارگیری و تخلیه) که توسط وسایل نقلیه نظیر کامیون از طریق شبکه جاده‌ای صورت می‌گیرد حمل و نقل جاده‌ ای گفته می‌شود. در باربری جاده‌ای بسته به کالای مورد حمل از کامیون‌های مختلفی نظیر وسایل نقلیه یخچال‌دار یا حامل کالاهای خطرناک، نیمه تریلرهای کانتینری یا کامیون‌های وکیوم (برای مایعات) استفاده می‌شود.

بارهای کامیون‌ها به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

– FTL برای بار کامل کامیون

– LTL برای بار کمتر از کامیون

– PTL برای بار کامیون جزئی

LTL و PTL نشان می‌دهد که فقط یک ظرفیت کامیون خاص رزرو شده است. بنابراین هزینه‌های حمل و نقل با سایر شرکت‌هایی که به همین روش کار می‌کنند تقسیم می‌شود PTL و LTL تفاوت قابل توجهی ندارند. تمایز اصلی این است که با PTL، محموله معمولاً از مبدأ تا نقطه مقصد روی همان کامیون می‌ماند، در حالی که با LTL، حامل اغلب به چندین مکان بارگیری و تخلیه می‌رود. در حالی که LTL اقتصادی‌ترین گزینه است، معمولاً کندترین گزینه است.

FTL زمانی است که یک کامیون به صورت کامل رزرو شود. زمانی که حجم کالا به کل فضای کامیون نیاز دارد، زمانی که عجله دارید و می‌خواهید توقفگاه‌ها را حذف کنید، یا زمانی که کالاهای حساسی را حمل می‌کنید که نباید همراه با محموله‌های دیگر حمل شوند، FTL بهترین انتخاب است.

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی نوعی از حمل و نقل بین المللی است که برای انتقال محموله از شبکه راه آهن استفاده می شود. این نوع از حمل و نقل در مقایسه با سایر روش‌ها از ایمنی بیشتری برخوردار است و حوداث کمتری در میان قطارها رخ می‌دهد چرا که دارای مسیر مشخصی می‌باشند. یک قطار باری قادر به حمل بار بسیار بیشتر از یک کامیون است. در باربری ریلی شما می‌توانید یک واگن و یا چندین واگن را به صورت کامل رزرو کنید؛ در صورتی که مایل به ارسال خرده بار به صورت ریلی هستید نیز می‌توانید به صورت اشتراکی بخشی از یک واگن را در اختیار بگیرید.

انواع حمل و نقل ریلی

برای جابه‌جایی کالا به صورت ریلی از واگن‌های مخصوص باربری استفاده می‌شود که هر کدام وظیفه منحصر‌به‌فردی دارند. واگن‌های باری از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که در زیر نام برده شده‌اند:

– واگن‌های تخت

– واگن‌های سقف دار

– واگن‌های یک طرفه کوتاه

– واگن‌های یک طرفه بلند

– واگن‌های مخزن‌دار

– واگن‌های یخچال‌دار

حمل و نقل دریایی

به حمل محموله‌های بزرگ توسط کشتی‌های باری حمل و نقل دریایی گفته می‌شود. حمل و نقل دریایی بخش بسیار مهمی از لجستیک بین‌المللی است.

انواع حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل کراس استافینگ

– حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل ترانشیپ Transshipment

حمل و نقل دریایی کالا به روش حمل چارترینگ Chartering

حمل و نقل دریایی کالا به روش گروپاژ

– حمل و نقل دریایی کالاهای فله BULK

حمل و نقل هوایی

روش حمل و نقل کالا و محموله‌ها توسط هواپیما را حمل و نقل هوایی یا کارگو می‌گویند. گسترش روزافزون صادرات و واردات کالاها و مواد موردنیاز کشورها باعث شده تا بسیاری از تولید کنندگان کالا و خریداران، بدلیل سرعت بالای انتقال محموله ها، روش حمل توسط هواپیما را انتخاب نمایند.

تفاوت لجستیک با حمل و نقل

باتوجه به تعاریف بالا در خصوص لجستیک و حمل و نقل می‌توان گفت: لجستیک شامل تمامی مراحل از برنامه ریزی تا اجرا از مبداء تا مقصد است در حالی که حمل و نقل تنها به اجرای طرح توزیع محموله گفته می‌شود؛ اما هر دو مکمل یکدیگر هستند.

صنعت حمل و نقل بسار کوچکتر از لجستیک است.

در حمل و نقل تمرکز کامل روی جابه‌جایی است اما در لجستیک مدیریت حمل و نقل صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط
شیپینگ اوردر و مراحل آن 9 مارس 2023

شیپینگ اوردر و مراحل آن

شیپینگ اوردر چیست؟ شیپینگ اوردر یکی از اصطلاحات رایج در حمل و نقل است.از شیپینگ اوردر در حمل و نقل...

مقالات بیشتر بخوانید
مزایای حمل بار از چین 12 دسامبر 2023

مزایای حمل بار از چین

حمل بار از چین حمل بار از چین به یکی از مهم‌ترین روش‌های حمل و نقل جهانی تبدیل شده است....

مقالات بیشتر بخوانید
سوخت‌های جایگزین در حمل و نقل دریایی 4 سپتامبر 2023

سوخت‌های جایگزین در حمل و نقل دریایی

سوخت‌های جایگزین در حمل و نقل دریایی سوخت‌هایی که در کشتی‌ها استفاده می‌شوند، تاریخچه‌ای طولانی دارند که به دوران‌های مختلف...

مقالات بیشتر بخوانید
ابعاد کانتینر چقدر است؟ 15 فوریه 2023

ابعاد کانتینر چقدر است؟

کانتینر چیست؟ قبل از آنکه بخواهیم در این مقاله از ابعاد و اندازه های کانتینر صحبت کنیم بهتر است ابتدا...

مقالات بیشتر بخوانید
همه چیز درباره کشتی‌های تانکری (نفتکش) 4 می 2023

همه چیز درباره کشتی‌های تانکری (نفتکش)

تانکر چیست؟ تانکر ها (نفتکش‌ها) به عنوان حامل محموله‌های مایع، نقش مهمی در حمل‌و‌نقل انرژی جهان دارند. در این راستا،...

مقالات بیشتر بخوانید
اینکوترمز چیست؟ 18 آوریل 2023

اینکوترمز چیست؟

آشنایی اینکوترمز اینکوترمز مجموعه‌ای از قواعد بین‌المللی است که تفسیری آسان از قوانین بین‌المللی را در خصوص شرایط خرید خارجی...

مقالات بیشتر بخوانید